شان و منزلت امام حسین(ع) و یارانش باید در همه ارکان عزاداری حفظ شودآیت الله مرتضی مقتدایی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا خاطرنشان کرد: در جلسات عزای امام حسین (ع) مردم باید درکنار سینه زنی و گریه کردن، با اهداف بالای حضرت، فلسفه قیام و حتی هدف این عزاداری ها آشنا شوند.
وی ادامه داد: اشعاری که در مراسم عزاداری قرائت می شود باید در جهت آشنایی بیشتر مردم با قیام سید الشهدا باشد، اگر لحن خواندن شعر، لهو ولعب باشد خلاف شان و باعث وهن مجلس امام حسین (ع) است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: اگر برای گریاندن مردم و یا گرم کردن مجلس، دروغی گفته شود و یا مصیبتی که وهن امام حسین(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و باعث کوچک شدن آن باشد، قرائت شود، خلاف شرع است. و خدای ناکرده به جای اینکه مورد عنایت قرار گیریم مورد غضب واقع خواهیم شد، بنابراین باید همه جهات رعایت شود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین گفت: برخی اعمال دیگر مانند قمه زنی، باعث وهن شیعه و اهل بیت(ع) است، دشمنان با فیلم برداری از این حرکات، آنها را در جهان پخش و در نهایت این افراد را نماد شیعه معرفی می کنند، حتی اگر هدف از قمه زنی برای خدا و امام حسین (ع) باشد، ولی چون وهن اسلام است باید از آن پرهیز شود.
آیت الله مقتدایی همچنین با تقدیر از حضور حماسی مردم در مجالس حسینی و پرشور نگه داشتن این مجالس گفت: این شور و شوقی که در عزاداری های امام حسین (ع) در سراسر ایران بلکه جهان ملاحظه می کنیم یک محبت الهی است.
وی ادامه داد: مجلس عزای امام حسین (ع) باید باز تولید ایثار، فداکاری و از خودگذشتگی باشد، عزاداران باید قدر این عزاداری ها و مجالس حسینی را بدانند و با نیت خالص آن را پرشور کنند.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان برخی روایات از عظمت حضرت امام حسین (ع) گفت: زمانی که حضرت امام حسین (ع) به دنیا آمد، جبرائیل خبر شهادت ایشان را به پیامبر اسلام دادند، حضرت محمد (ص) نیز به دخترش فاطمه زهرا (س) فرمودند: فرزند شما حسین (ع) توسط اشقیای( بدبختان، گناهکاران) امت به شهادت می رسد.
آیت الله مقتدایی اظهار داشت: دفاع مقدس ما را جوانان با عشق امام حسین(ع) و با روحیه سلحشوری اداره کردند، صدام زمان حمله به ایران اعلام کرده بود، سه روزه تهران را فتح می کند ولی مردم با مقاومت، ایثار و الگوگیری از عاشورای حسینی، پوزه او و حامیانش را برای همیشه به خاک مالیدند.
7401/ 6133/ خبرنگار- بهمن اطمینان ** انتشار- جعفرمسلمیانتهای پیام /*