سناتور آمریکایی: تصمیم ترامپ، جوانان آمریکا را وحشت زده کرده استبه گزارش روز جمعه ایرنا، هریس که تجربه فعالیت در مناصب قضایی آمریکا را نیز در کارنامه خود دارد، در صفحه رسمی خود در توییتر نوشت: جوانان در این کشور ( آمریکا) به علت اقدامات دولت ترامپ در لغو قانون داکا، وحشت زده هستند.
وی که همچون دیگر سیاستمداران دمکرات آمریکایی از منتقدان دولت ترامپ به شمار می رود، تاکید کرد: ما در موضوع لغو قانون داکا، پاسخ ( مستدل) می خواهیم.
سوزان دیویس (Susan Davis) نماینده حوزه انتخابیه کالیفرنیا از حزب دمکرات آمریکا در مجلس نمایندگان این کشور نیز با انتقاد از لغو قانون داکا (حفاظت از آن دسته مهاجران غیرقانونی که در زمان کودکی وارد آمریکا شدند)، تصریح کرده بود: این تصمیم ترامپ خانواده های آمریکایی را متلاشی خواهد کرد.
طرح داکا در سال 2012 به فرمان «باراک اوباما» رئیس جمهوری وقت آمریکا اجرایی شد و نزدیک به 800 هزار مرد و زن جوان را تحت محافظت قرار داد.
این قانون به آن دسته از مهاجران غیرقانونی که در زمان کودکی وارد آمریکا شده و به «رویاپردازان» مشهور هستند، اجازه اقامت مشروط می‌دهد.
تارنمای خبری پولتیکو در این خصوص نوشت: شش تن از افراد مشمول این برنامه، دادخواستی را علیه اقدام ترامپ برای لغو داکا در دادگاه فدرال سان فرانسیسکو به ثبت رساندند.
این در شرایطی است که وزارت دادگستری آمریکا اکنون برای لغو این قانون دست‌کم با چالش های حقوقی دیگر هم مواجه است.
15 ایالت آمریکا ماه گذشته میلادی در این رابطه از دولت مرکزی این کشور شکایت کرده بودند.
در روزهای گذشته نیز چهار ایالت کالیفرنیا، مینه سوتا، مریلند و مین دادخواست مشابهی را ارائه کردند و این در حالی است که دانشگاه کالیفرنیا هم شکایت دیگری را در این خصوص به ثبت رسانده است.
«جف سشنز» وزیر دادگستری آمریکا گفته بود که این برنامه ظرف شش ماه لغو و با قانون جدیدی که تدوین آن بر عهده کنگره این کشور گذاشته شده است، جایگزین خواهد شد.
ترامپ در زمان رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری وعده داده بود که این قانون را به سرعت لغو کند؛ با این حال پس از پیروزی در انتخابات با مخالفت‌هایی از جانب برخی سیاست‌مداران ارشد دمکرات و حتی جمهوریخواه مواجه شد.
خاورم**9377** 1574** مترجم: حمید اوضح ** انتشار دهنده: محسن تهوریانتهای پیام /*